Wednesday March 16th, 2016
MARKETING I MAJMUNI!

Marketing i majmuni
Izvor slike: webcoursesbankok.com
ZNANSTVENO POSLOVNI EKSPERIMENT S BANANOM I PET MAJMUNA
Zamislite kavez u kojem je smješteno pet majmuna. Na sredini kaveza, na komad konopca obješena je banana a ispod su postavljene ljestve. Jedini način da majmuni dođu do banane, jest uspinjanjem po ljestvama. Ubrzo će se jedan od pet majmuna, početi penjati po ljestvama kako bi došao do banane. Međutim, čim majmun priđe ljestvama (kako bi pokušao dohvatiti bananu), znanstvenici su sve majmune zalili velikim mlazevima hladne vode! Ubrzo će sljedeći majmun krenuti po bananu. Čim dotakne ljestve, opet su znanstvenici sve majmune zalili hladnom vodom! Nakon toga, kada sljedeći majmun pokuša dohvatiti bananu, ostali majmuni će ga spriječiti. Izbacite jednog majmuna iz kaveza i zamijenite ga novim. Čim pridošlica vidi bananu, pokušati će je dohvatiti. Na njegovo veliko iznenađenje, ostali će ga majmuni napasti. Majmun pridošlica, će pokušati još koji puta dohvatiti bananu, međutim kada shvati da će dobiti batina, majmun odustaje. Sljedeće što morate napraviti jest, zamijeniti još jednog starog majmuna-novim. Novi majmun će također pokušati dohvatiti bananu, a ostali majmuni će ga po običaju – napasti. Čak i majmun koji je ušao predzadnji s entuzijazmom pristupa kažnjavanju! Sada, na isti način ćemo postupno zamijeniti sve stare majmune-novima. Svaki novi majmun koji se približi stepenicama – biti će napadnut! Ostali majmuni koji ga napadaju, nemaju pojma zašto je zabranjeno penjati se uz ljestve, niti zašto sudjeluju u kažnjavanju svakog pridošlice koji to pokuša (jer u zadnjoj postavi majmuna, niti jedan od njih nije poprskan hladnom vodom). Ali, niti jedan od majmuna ne pokušava dohvatiti bananu! Zašto je to tako? Zato što su u kavezu vladala uvijek ovakva pravila! Stoga, što kod Vas prevladava? Marketing ili majmuni?! (op.cit.Poslovna znanja). 1
MARKETING I MAJMUNI
Ovo je jedan od eklatantnih primjera marketinga i majmuna, iz kojeg je vidljivo, kako u većini poslovnih organizacija postoje neka „ustaljena“ pravila (vi sada sami procijenite da li se odnosi na marketing ili na majmune :-)), po kojima se i danas posluje, iako ih većina zaposlenika ne razumije a niti ne propituje njihovu svrsishodnost.
Struka nas uči da znanje koje jedno poduzeće posjeduje, postaje presudan faktor poslovanja. Upravo to znanje čini poduzeće jedinstvenim na tržištu i razlikuje ga od svih ostalih poduzeća. Ukoliko se prisjetimo krilatice:“ Informacije su u gotovo svim organizacijama svakog dana, ako ne i svakog sata, pod utjecajem moći, politike i ekonomije. To nije tajna” 2, nameće se sljedeće pitanje: Da li uistinu znamo koje informacije su nam potrebne, koje su relevantne i kako do istih doći?
KAKO JE MAJMUN UNAPRIJEDIO MARKETING?
Iako je priča o marketingu i majmunima uistinu slikovita, pogledajte još jedan znanstveni eksperiment: “Kako je majmun unaprijedio marketing” .
Prije 200 godina, francuski ekonomist i uspješan poslovni čovjek, Jean-Baptiste Say (1767-1832), koji je utemeljitelj termina „enterpreneur“ (poduzetnik), po njegovom tumačenju, poduzetnik/ca je osoba koja unosi nemir i dezorganizaciju. Kasnije je austrijsko-američki ekonomist i politički znanstvenik, Joseph Schumpeter ovaj postupak deklarativno nazvao kao „kreativno razaranje“. 3
Drugim riječima, da bi ste postigli nešto novo, morate odbaciti ono što je staro, istrošeno, sve što nije produktivno, a sa svime time morate odbaciti i stare navike, pogreške i puteve na koje ste zalutali.
Da li znate na koja dva načina možete sabotirati bilo koji projekt?
- Dodijelite pogrešnu ulogu (bilo kojem pojedincu) i onemogućite mu sve možebitne izvore informacija,
- Dodijelite pravu ulogu (bilo kojem pojedincu) i omogućite mu previše neiskoristivih informacija,
U konačnici , učinak će biti isti.
Upravo zbog toga, nameće se važnost i izrazita svrsishodnost uspostavljanja sustava upravljanja poslovnim informacijama u marketingu (Business Intelligence). Više o tome, slijedeći tjedan!
Sada, na kraju, kako bi smo bili sigurni da smo usvojili najvažnije postulate i tehnike uvođenja marketinga i majmuna u naše poduzeće, testirajte se sljedećim primjerom:
“Što znamo o XY kompaniji?”
Pogrešan odgovor: Zadatak definiran. (I nakon toga započinjemo proces prikupljanja svih relevantnih podataka o navedenom konkurentskom poduzeću.)
Točan odgovor: Koja se poslovna odluka namjerava donijeti ili u čemu je konkretan poslovni problem? (I tek tada, se prema konkretnim zahtjevima izvršava istraživanje.)
“Nije dovoljno imati pametnu glavu, najvažnije je znati kako se njome dobro koristiti.”
(Rene Descartes)
Svidio Vam se članak? 🙂
Lajkajte, šerajte , pinajte jer uskoro stiže joššš.
Notes:
- Cfr:How To Create A Mentality For New Generations, Five Monkeys Experiment, https://goo.gl/2MYd4x ↩
- op.cit.: Davenport, T.H.: Information Ecology,Oxford University Press, 1997. 2 ↩
- Ackam, 1997.2 ↩